Topiec, błąd i lizbożek – wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego – zadanie ministerialne

Topiec, błąd i lizbożek – wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego – zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna.

Główne prace merytoryczne realizowane w trakcie zadania dobiegły końca. Przeprowadzono kwerendę biblioteczną i archiwalną; przeprowadzono małe badania etnograficzne – 20 wywiadów kwestionariuszowych oraz wykonano terenową dokumentację fotograficzną w miejscowościach: Białoboki, Dębów, Gać, Gorliczyna, Grzęska, Kisielów, Krzeczowice, Lipnik, Łopuszka Wielka, Maćkówka, Majdan Sieniawski, Rozbórz, Sietesz, Tryńcza, Ujezna, Urzejowice, Wierzbna, Zalesie. Powstały elementy scenografii wystawy – prace malarskie Marii Szumierz z Łopuszki Wielkiej i  linoryty Sylwii Zawiślak z Olimpowa. Opracowano scenariusz wystawy, przygotowano do druku komentarz wystawy pod redakcją dr Andrzeja Karczmarzewskiego, sporządzono konspekty lekcji muzealnych. Odbyły się zajęcia plastyczne, w których wzięły udział dzieci ze szkół przeworskich. Podczas zajęć powstało łącznie 111 prac plastycznych w różnych technikach – ilustracji do opowieści wierzeniowych. Wybrane prace  pokazane zostaną na wystawie i zamieszczone w komentarzu wystawy.

Przed nami otwarcie wystawy – w dniu 5 października o godz. 12.00 oraz sesja popularnonaukowa w dniu 23 listopada 2018 r., będąca zarazem podsumowaniem zadania ministerialnego.

DSCF3175

Na fot. Czarownica – mal. Maria Szumierz, Łopuszka Wielka 2018 oraz Płamytnik – linoryt kolorowany Sylwii Zawiślak z Olimpowa.

Katarzyna Ignas