Zapraszamy na lekcje muzealne towarzyszące wystawie czasowej „Topiec, błąd, lizibożek i dzidko”

Muzeum w Przeworsku Instytucja Kultury Powiatu Przeworskiego zaprasza na lekcje muzealne towarzyszące wystawie „Topiec, błąd, lizibożek i dzidko. Relikty ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska”.

Wystawa czynna w Galerii „Magnez” w godzinach pracy Muzeum, do 30 listopada 2018 r.

Wstęp wolny. Lekcje prowadzi mgr Katarzyna Ignas, tel. 792 555 311

Tematy lekcji:

Klasa 0-III:

-Dusze, duchy i demony – czy trzeba się bać?

-Opowieść o płamytniku, co rozpędza chmury, o niechrzczeńcu, co z wiatrem lata, o topcu, co topił parobków i o błędzie, co się czepia w lesie

-O tym, jak mamuna odmieniła dziecko i jak gospodarz inkluza chował

-Spotkanie z czarownicą

Klasa IV-VIII

-Dobre dusze przodków a złe demoniczne moce – jak je czczono, a jak się chroniono?

-Katalog demonów przeworskich

-Czy demon może zostać awatarem?

-Demon i apotropeion – co mają ze sobą wspólnego?

Zajęcia będą swoistą podróżą w czasie, do okresu kiedy żadne elektryczne i elektroniczne media nie były dostępne, gdy wiedza przekazywana była przede wszystkim drogą przekazu ustnego oraz poprzez doświadczenie i bezpośrednie uczestnictwo, gdy nieliczni mieszkańcy wsi posiadali umiejętność czytania. Dzięki wspólnocie życia, wspólnie spędzanym czasie przy pracy, przekaz ustny dominował i rozwijał się, a to, co było opowiadane rozpalało wyobraźnię i wpływało na wszystkie zmysły. Tę atmosferę, będziemy się starali odtworzyć podczas prowadzonych zajęć muzealnych.