Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej

Muzeum w Przeworsku
Przeworska Kolejka Wąskotorowa
Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku

Celem konkursu jest promocja Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN”. Kolej ta jest jedną z największych atrakcji powiatu przeworskiego i województwa podkarpackiego, przez który przebiega jej trasa. W odnowionym budynku stacyjnym „Przeworsk Wąski”, na parterze, w nowych przestronnych wnętrzach, znalazła swoje miejsce – wystawa stała, która przybliża historię kolei wąskotorowej Przeworsk – Dynów od momentu jej powstania po czasy współczesne. Na wystawie nie zabrakło oryginalnych pamiątek, pochodzących z czasów księcia Andrzeja Lubomirskiego – twórcy kolei wąskotorowej, człowieka, który angażował się w sprawy powiatu i kraju. Zapoznanie dzieci i młodzieży z historią Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN” oraz z historią cukrowni w Przeworsk. Konkurs przyczyni się do kształtowania ich postaw patriotycznych poprzez propagowanie i pogłębienie wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN”. Konkurs ma również na celu zainspirowanie i zainteresowanie dzieci i młodzież do podjęcia samodzielnych badań nad historią Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN”. Dzięki czemu udoskonalą umiejętności zdobywania informacji oraz ich wykorzystanie w pracy badawczej. Ponadto zachęci dzieci i młodzież do prezentowania własnych umiejętności oraz twórczego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Miejsce realizacji konkursu:

1. Konkurs wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN” odbędzie się w szkołach i zostanie przeprowadzony przez nauczycieli. Testy do konkursu zostaną dostarczone do szkół przez organizatora konkursu po zgłoszeniu udziału pocztą elektroniczną.

2. Konkurs odbędzie się w 3 kategoriach: szkoły podstawowe kl. I – IV, V – VIII, szkoły ponadpodstawowe oraz osoby indywidualne.

3. Zgłoszenie na konkurs należy przesłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: pttk-ptsm@wp.pl lub dostarczyć na adres: Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsk, 37 – 200 Przeworsk, ul. Krasickiego 9 / Zespół Szkół Zawodowych – sekretariat/do dnia 30 września 2024 r. W zgłoszeniu należy podać: pełną nazwę szkoły, adres szkoły, imię i nazwisko opiekuna, telefon kontaktowy do opiekuna oraz adres poczty elektronicznej opiekuna. Organizator konkursu na wskazany adres poczty elektronicznej prześle test wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej „POGÓRZANIN”.

4. Zestawienie w kolejności zdobytych punktów i podziałem na klasy należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: pttk-ptsm@wp.pl lub dostarczyć na adres: Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsk, 37 – 200 Przeworsk, ul. Krasickiego 9 / Zespół Szkół Zawodowych – sekretariat/ w terminie do dnia 15 października 2024 r.

5. Lista laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Przeworskiego www.powiatprzeworsk.pl, www.kolejka-pogorzanin.pl na 14 dni przed uroczystą galą wręczenia nagród.

6. Dyplomy i nagrody laureatom konkursu zostaną wręczone podczas uroczystej gali w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku 13 listopada 2024 r. /środa/ o godz.10.00. Serdecznie zapraszamy opiekunów wraz z laureatami konkursu na uroczystą galę wręczenia nagród. Organizator konkursu informuje, że nie będzie wysyłał dodatkowych zaproszeń. Prosimy opiekunów o śledzenie strony internetowej Starostwa Powiatowego w Przeworskiego www.powiatprzeworsk.pl oraz www.kolejka-pogorzanin.pl

7. Szczegółowych informacji udziela Marian Dzimira, telefon 605 144 102.

Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników zadania zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2018 poz.1000) oraz wyrażeniem zgody na umieszczanie zdjęć uczestników zadania na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Przeworsku www.powiatprzeworsk.pl wyłącznie w celach promocyjnych i informacyjnych o realizowanym zadaniu publicznym.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Przeworskiego