KOZIE SERY Z MANASTERZA: FOODIE W POWIECIE PRZEWORSKIM

Tym razem w swej wakacyjnej wędrówce turysta w poszukiwaniu lokalnych smaków, udaje się daleko – na południowy kraniec powiatu, do gminy Jawornik Polski, w kierunku wsi Pogórza, by trafić do Manasterza, a dalej do przysiółka Rzeki. W tym uroczym zakątku znajduje się „kozie ranczo” Facebook@Kozie Ranczo, gdzie Państwo Agnieszka i Aleksander Sowa prowadzą ekologiczną hodowlę kóz rasy anglonubijskiej i produkują KOZIE SERY.
Kozy anglonubijskie to brytyjska rasa kóz domowych, skrzyżowana w XIX w. z rodzimego gatunku kóz brytyjskich i kóz importowanych z Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (*Nubia – starożytna kraina na terenie Afryki północno-wschodniej). Charakterystyczne cechy wyglądu kozy anglonubijskiej to smukła sylwetka z wysoko uniesioną głową, długie zwisające uszy, wręcz kolorowe (od białego poprzez brązowe do czarnego) umaszczenie, krótka gładka sierść, wrodzona łagodność i pogodne usposobienie. Kozy anglonubijskie są bezrożne. Istotną cechą tych kóz jest niewydzielanie specyficznego koziego zapachu. Koza anglonubijska lubi towarzystwo człowieka; młode kózki uwielbiają zabawy z dziećmi.
Mleko kozie jest hiperalergiczne, w przeciwieństwie do mleka krowiego – kozie nie uczula. Mleko kóz anglonubijskich idealne jest do produkcji jogurtu i sera. Sery powstające w Manasterzu przeworskim cechują się jedwabistością i delikatnym smakiem. Sery o smakach – naturalnym oraz bardziej wyszukanych z dodatkiem ziół i przypraw: serek – z pomidorami, czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim, – z czubrycą czerwoną, – z pomidorami, czarnuszką i bazylią, jogurt czy serek z przyprawami w oleju słonecznikowym. Polecamy ten kolejny lokalny smak!
Wioska Manasterz położona jest na trasie kolejki wąskotorowej Pogórzanin Przeworska Kolejka Wąskotorowa PKW. Oprócz malowniczych krajobrazów Pogórza Dynowskiego, w Manasterzu można podziwiać m.in. zabytkową stację kolejki oraz kościół z końca XIX w. pw. św. Katarzyny z barokowym wyposażeniem.