16 WAZON Z TYŁU GORSETU
W Z Ó R: Wazon kwiatowy symetryczny kolorowy z tyłu gorsetu, położony nad stanem. Wzór kolorowy z haftów: koralikowego (koraliki i cekiny), nićmi, aplikacji z aksamitu, na tle tkaniny niebieskiej wełnianej. Pośrodku wazonu kwiat bratek (?) – aplikacja z brązowego aksamitu, o brzegach obszytych koralikami popielatymi opalizującymi. U podstawy bratka – kędziory symetrycznie rozmieszczone, powyżej nad kielichem kwiatowym – dwa jajowate listki i gałązka niezapominajek z 6 kwiatuszkami. Po bokach symetrycznie dwie gałązki kwiatowo-roślinne z drobnymi kwiatkami (bratek polny?) i pąkami kwiatowymi w kolorze czerwonym. Wymiary pola wzoru: 12 cm x 24 cm.
P R Z E D M I O T: Gorset panieński krakowski, wyszywany koralikami, cekinami, nićmi, aplikacją z tackami przy stanie. Uszyty z cienkiej niebieskiej wełenki. Zapinany na haftki. Pokryty haftowanym gęstym wzorem kwiatowym, na przodach, na tackach, z tyłu – wazon pośrodku i dwie gałązki kwiatowe przy łopatkach. Wokół szyi i ramion gorset wykończony trójkątnymi ząbkami z niebieskiej wełenki.
M I E J S C E: Przeworsk
D A T A: Okres międzywojenny
W y k o n a w c a: Nieznany
I n f o r m a c j e: Gorset był noszony w okresie letnim, jako strój odświętny, podczas uroczystości kościelnych (procesje, asysta) lub rodzinnych (wesele).
W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-131.
DO POBRANIA: 16 Wazon z tyłu gorsetu kolor 16 Wazon z tyłu gorsetu kontur 16 Wazon z tyłu gorsetu mono