15 WISIENKI Z GORSETU

15 WISIENKI Z GORSETU

W Z Ó R: Gałązka 7-płatkowego kwiatu wiśni utworzona z koralików popielatych szklanych i opalizujących oraz trzy czerwone okrągłe owoce wiśni z koralików czerwonych. Wzór kolorowy z haftu koralikowego, na tle tkaniny wełnianej broszowanej w kolorze szmaragdowym. Gałązki tworzą pas dekoracyjny z tyłu gorsetu, wokół ramion gorsetu, wokół stanu i przy karku. Wymiary wzoru: gałązki 3 cm x 8 cm.
P R Z E D M I O T: Gorset panieński krakowski, wyszywany koralikami i cekinami, z 23 tackami przy stanie. Uszyty z wzorzystej broszowanej tkaniny w kolorze szmaragdowym, podszewka bawełniana. Zapinany na haftki. Pokryty haftowanym gęstym wzorem kwiatowym, na przodach. Szlaczek utworzony z wzoru: gałązka kwiatu wiśni i trzy owoce – z tyłu, wzdłuż krawędzi przy ramionach.
M I E J S C E: Żurawiczki
D A T A: Lata 20. XX w.
W y k o n a w c a: Karolina Buczek (ur. 1902 r., zm. 1997 r. )
I n f o r m a c j e: Gorset był noszony w okresie letnim, jako strój odświętny, podczas uroczystości kościelnych (procesje, asysta) lub rodzinnych (wesele). Gorset był własnością Karoliny Buczek z domu Król, żyjącej w latach 1902-1997. Miała 5 gorsetów, które własnoręcznie wyszyła.
W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-480.

DO POBANIA: 15 Wisienki black 15 Wisienki kolor 15 Wisienki kontur