14 PALMA KORALIKOWA ZE STANIKA

14 PALMA KORALIKOWA ZE STANIKA

W Z Ó R: Wzór kolorowy koralikowy. Kształtem przypomina motyw palmy, palmety, paproci bądź lilii. Liście lancetowate skierowane są ku górze, układają się w formie liścia parzystozłożonego. Kontury utworzone przez czarną atłasową tasiemkę, wypełnioną czarnymi koralikami kulistymi. Brzegi liści zaznaczone koralikami kolorowymi – zielonymi, szafirowymi, białymi, czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi, tworząc płomienistą otoczkę dla czarnych liści. Wymiary pola wzoru: 70 mm x 90 mm.

P R Z E D M I O T: Stanik kobiecy uszyty z tkaniny wzorzystej wełnianej w kolorze szaro-bordowym, podszewka bawełniana w czarnobiałą kratkę. Stanik z baskiną, zapinany na 11 guziczków. Brzegi obszyte czarną taśmą pasmanteryjną. Motyw palmy czterokrotnie powtórzony powtarza się w układzie kolumnowym pasowym, po obu stronach zapięcia.

M I E J S C E: Okolice Przeworska (Gniewczyna Łańcucka?)

D A T A: XIX/XX w.

W y k o n a w c a: Nieznany

I n f o r m a c j e: Stanik był noszony w okresie letnim, jako strój odświętny, podczas uroczystości kościelnych lub rodzinnych (wesele). Stanik jest przeworską odmianą gorsetu, wykształconą pod koniec XIX w.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-73

DO POBRANIA: 14 Palma kolor 14 Palma kontur 14 Palma mono