13 WACHLARZYKI Z KORONKI SZYDEŁKOWEJ

13 WACHLARZYKI Z KORONKI SZYDEŁKOWEJ

W Z Ó R: Wachlarzyk – motyw powtarzalny z koronki, którą obszyte są brzegi zapaski. Koronka wykonana szydełkiem z białej nici. Pojedynczy – „wachlarzyk” składa się z sześciu równoległych rzędów koronki: łuczki skierowane wypukłością w dół, dwa szlaczki wykonane techniką słupkową, podwójne łuczki wykonane splotem szydełkowym typu wachlarzyk, nasada wachlarzyka, powyżej: kratownica na planie trzech trójkątów, dwa romby z otworem pośrodku, kratownica na planie trzech trójkątów.  Koronka utworzona jest łącznie z 70 wachlarzyków. Wymiary wzoru (3 wachlarzyki): 12 cm x 5,5 cm.

P R Z E D M I O T: Zapaska kobieca, biała, płócienna, wyszywana, wiązana na troczki. Ozdobę zapaski, obok koronki na brzegach, stanowi wstawka z koronki szydełkowej w dolnej części zapaski. Nad wstawką i pod wstawką szlaczki o motywach roślinnych, wyszywane ściegiem atłaskowym, kolorowymi nićmi: turkusowymi, bordowymi i żółtymi.

M I E J S C E: Pantalowice

D A T A: Ok. 1910 r.

W y k o n a w c a: Karolina Futoma (ur. 1892 r., zm. 1969 r.)

I n f o r m a c j e: Zapaska – element kobiecego stroju odświętnego należała do Karoliny Futomy, która uszyła i wyszyła zapaskę.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-379.

DO POBRANIA: 13 Wachlarzyki z koronki szydełkowej – kolor 13 Wachlarzyki z koronki – kontur 13 Wachlarzyki z koronki – black 13 Wachlarzyki x 3 black13 Wachlarzyki x3 kolor13 Wachlarzyki x3 kontur