Europejskie Dni Dziedzictwa 2023: RYSUNKI Marcina Sobczaka „KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE POWIATU PRZEWORSKIEGO”

Wystawa rysunków Marcina Sobczaka KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE POWIATU PRZEWORSKIEGO prezentuje nie tylko małe budowle architektury sakralnej, ale również okoliczności ich powstania oraz historie związane z miejscami i ludźmi, którzy je fundowali i budowali. 

Na wystawie prezentowane są rysunki autorstwa Marcina Sobczaka, rysownika i publicysty „Gazety Jarosławskiej”, na której łamach co tydzień publikowane są rysowane z natury obiekty wraz z informacjami, których poszukuje, gromadzi, wywołuje Autor. Rysunki przedstawiają kapliczki oraz krzyże przydrożne znajdujące się na terenie powiatu przeworskiego.

Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmiące: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” znakomicie wpisuje się w treści towarzyszące kapliczkom i krzyżom, treści dziedziczone, przekazywane, wielopokoleniowe… Kapliczki i krzyże przydrożne, tak charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, stanowią nasze narodowe dziedzictwo materialne. Otoczone kultem religijnym, oplecione narracjami ustnymi, otaczane opieką, majone, zdobione, odnawiane, bądź też zapomniane, niszczejące… Jedne i drugie posiadają w sobie romantyczne piękno… Krzyże i kapliczki – świadkowie wydarzeń, dziejów, pamiątki ludzkich dramatów, zwycięstw i upadków, święte znaki…

Zapraszamy do Galerii „Magnez” w dniu 8 września (piątek) o godz. 18.00 na uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Autora Marcina Sobczaka !!!
#europejskiednidziedzictwa2023

Wystawa czynna do 22 października 2023 r.
Wstęp wolny.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/wystawa-rysunkow-marcina-sobczaka-kapliczki-i-krzyze-przydrozne-powiatu-przeworskiego/