Jubileusz 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej

8 września br. odbyło się wyjątkowe święto – Jubileusz 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej. 8 września realizowaliśmy również projekt związany z obchodami 20 – lecia Polski w Unii Europejskiej, wydarzenie to zgromadziło nie tylko mieszkańców powiatu przeworskiego, ale także licznych miłośników kolejnictwa i historii z całego kraju.

Historia Przeworskiej Kolei Dojazdowej rozpoczęła się 8 września 1904 roku, kiedy to uruchomiono linię wąskotorową Przeworsk – Bachórz – Dynów. Pierwsze pociągi kursowały według rozkładu: „(…) pociąg 5251 odchodzący z Przeworska o godzinie 4 minut 45 rano i przychodzący do Dynowa o 8 godzinie 16 minut rano i pociąg 5252 odchodzący z Dynowa o godzinie 4 minut 15 rano i przychodzący do Przeworska o 7 godzinie 52 minuty rano.”

Obchody rozpoczęły się na stacji Przeworsk Wąski, gdzie licznie zgromadzeni goście zostali przywitani przez Starostę Przeworskiego Dariusza Łapę. Następnie głos zabrali m.in. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Sabina Południak, Wicestarosta Średzki Bogusław Biernat, Wicestarosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Dyrektor Oddziału Terenowego w Krakowie Urzędu Transportu Kolejowego Marcin Wąchal, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku Robert Mądry, Główny Specjalista ds. PKD Bogusław Zięba. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wiktor Koba, Przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Katarzyna Balawender, Wiceprzewodniczący Jerzy Solarz, Członek Zarządu Krzysztof Bartuś, Radni Agnieszka Bukowa-Jedynak i Wiesław Bukowski.

Jedną z atrakcji dnia był parowóz Px48-1920, który dzięki współpracy ze Średzką Koleją Powiatową, odbył kurs na trasie Przeworsk – Dynów. W Dynowie uczestnicy obchodów mieli okazję wziąć udział w Miejsko-Gminnych Dożynkach, których organizatorem byli Burmistrz Miasta oraz Wójt Gminy Dynów. Tam zaprezentowano m.in. wystawę pt. „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019”. Parowóz będzie kursował do 15 września br., dając szansę jeszcze większej liczbie osób na przeżycie tej wyjątkowej podróży w czasie.

W tym dniu przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji, które czekały zarówno na Dworcu Przeworsk Wąski, jak i na Stacji w Kańczudze. Dostępne były bezpłatne przejazdy parowozem oraz lokomotywą, kolejką elektryczną na trasie Przeworsk Wąski – Muzeum – Przeworsk Wąski, drezyny, strefa drewnianych gier wielkoformatowych, dmuchany plac zabaw oraz stoiska gastronomiczne. W odnowionym budynku stacyjnym można było obejrzeć wystawę stałą przybliżającą historię PKD. Z kolei w Kańczudze uczestnicy mogli dodatkowo zwiedzić budynek stacyjny i wieżę ciśnień, obejrzeć występy artystyczne i wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, garncarskich i hafciarskich. W Przeworsku i Kańczudze można było obejrzeć wystawę prezentującą rewitalizację kolejki oraz jej historię. Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórza przygotowało kiermasz z tradycyjnymi potrawami.

Zaprezentowali się: C.K. Kapela, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” wraz z Kapelą Ludową „Bez Noge z Gaci”, Kapela „Klika z Jawornika”, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Z tradycją w nowoczesność – 20 lat w Unii Europejskiej” dofinansowanego przez Unię Europejską.
Patronat medialny nad jubileuszem objęli: Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Rzeszów – Radio Via, Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej – Radio Fara, Gazeta Jarosławska oraz Twoje Miasto Przeworsk.

Zdjęcia do obejrzenia na stronie Powiatu Przeworskiego: kliknij tutaj.

Fot. R. Czepiński / Muzeum w Przeworsku i Promocja Pogorzanina

Zapraszamy do obejrzenia relacji w TVP3 Rzeszów: