Kalendarze strażackie 1911-2024 ze zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku – nowa wystawa czasowa

4 lutego 2024 r. (niedziela) o godz. 16.00 serdecznie zapraszamy do Galerii „Magnez” na otwarcie wystawy czasowej „Kalendarze strażackie 1911-2024 ze zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku”. Wystawa czynna do 10 marca 2024 r. w godzinach pracy Muzeum.

Wstęp: 5 zł

Kolekcja kalendarzy strażackich, które zostaną zaprezentowane na wystawie to kalendarze: kieszonkowe, ścienne, biurkowe oraz zagraniczne z lat 1910-2024. Kalendarze kieszonkowe strażackie, które miały służyć wskazówkami i pomocą w obywatelskiej służbie na polu walki z klęskami pożarowymi. Zawierały one m.in. dane o pożarach w latach poprzednich, składy osobowe władz okręgów wojewódzkich, informacje o wyszkoleniu strażaka, opisy sprzętu strażackiego, a także reklamy i miejsce na własne notatki. Wydawane były przez Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Niektóre z nich są dzisiaj prawdziwymi perełkami, a najstarszy pochodzi
z 1910 r. i należał do Jana Trybalskiego naczelnika OSP Przeworsk, ojca Leona – twórcy i założyciela Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku. Największą jednak kolekcję na wystawie stanowić będą kalendarze ścienne, jednostronne oraz dwustronne o różnych wielkościach. Są one najpopularniejszym rodzajem kalendarzy, zawierają spis dni całego roku z podziałem na tygodnie, miesiące oraz oznaczenie świąt. Pochodzą z lat 1962-2024. Dzisiaj bardzo popularne stało się wydawanie kalendarzy przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce.

Człowiek w życiu codziennym nie może obejść się bez kalendarza. Kalendarz wyznacza bieg dni, przypomina o imieninach, rocznicach, a przede wszystkim o tym, co ma zrobić. Ma on duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Kalendarz podobnie jak dzisiaj był także miejscem odnotowywania bieżących spraw.  Dzięki niemu możemy skutecznie zaplanować podział obowiązków, zadania do wykonania; nie zapomnieć o prywatnych uroczystościach i  ważnych spotkaniach. Niekiedy staje się on także ciekawą pamiątką. Kalendarz to idealne miejsce na przechowywanie wspomnień z całego zeszłego roku, z wakacji, uroczystości czy wyjazdów.

Wojciech Kruk – Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku