PERŁY EUROPY WSCHODNIEJ – LWÓW

Trwają prace nad projektem turystyczno-kulturalnym: „Perły Europy Wschodniej: tworzenie i promocja produktów miejskiej turystyki kulturowej w przestrzeni transgranicznej”, którego realizacja odbywa się przy wsparciu finansowym UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina  2007-2013. W projekcie uczestniczą: Lwów, Kołomyja, Iwano-Frankiwsk, Lublin, Zamość i Przeworsk. Jedną z form promocji projektu są artykuły tematyczne – opracowania o charakterze informacyjno-reklamowym na temat oferty turystycznej każdego z miast. Każdy partner ma za zadanie promocję pozostałych partnerów. Prezentujemy artykuł tematyczny poświęcony aktualnym atrakcjom turystycznym Lwowa.

»ĘßẬĘ-2 ßó´Ô« »ĘßẬáßó´Ôá-3

WIOSNA WE LWOWIE !

„Miasto wolnych ludzi” zaprasza wszystkich do spędzenia wiosny we Lwowie

Po dramatycznych wydarzeniach na Ukrainie uwaga wielu ludzi na Zachodzie i Wschodzie nadal jest przykuta do naszego wielkiego państwa, które pokazało jak silne może być dążenie ludzi do wolności i nowej przyszłości. Szczególną uwagę świat zwraca na miasta, które były inicjatorami i aktywnymi uczestnikami rewolucji ukraińskiej. Jednak, oprócz zachwytu i wsparcia w powietrzu nadal wisi pytanie „Czy bezpiecznie jest jechać teraz  na Ukrainę?” We Lwowie odpowiadają „Tak !” i zapraszają turystów powitać wiosnę lub spędzić kilka wiosennych dni w mieście wolnych ludzi!

Są takie miasta, do których ludzie przyjeżdżają wyłącznie „w sprawach służbowych”. Inne miasta kuszą swoimi wieżowcami czy nazwami drogich restauracji, albo obiecują zapewnić niezapomniany i wyszukany wypoczynek. Lwów, natomiast, nie jest podobny do żadnego z takich miast. Gdy stoisz na wieży widokowej Ratusza i patrzysz na różnokolorowe dachy, na linie tramwajowe, które czasem mają więcej zakrętów niż trasa górska, i na jadące tramwaje, wydaje się, że wszystko to można wziąć i zanieść do domu, umieścić w widocznym miejscu i patrzeć w chwilach, gdy nagle psuje się humor, kolejny raz zanurzając się w tej niezapomnianej bajce. Wiosną Lwów naprawdę wygląda jak w bajce! Jest to miasto, które zawsze odkrywasz dla siebie na nowo; miasto, które nie przestaje zadziwiać; miasto, które żyje i się rozwija.

Wiosna we Lwowie – to niezwykły okres i zjawisko w życiu miasta, w którym nie można się nie zakochać. Wiosenny Lwów jest szczególnie ożywiony, energetyczny, uroczysty i aktywny. Właśnie w tym okresie wraz z przyjściem ciepła, lwowskie przytulne kawiarnie wystawiają swoje stoliki na zewnątrz, nadchodzi nowa fala sezonowych świąt i festiwali.

Święta Wielkanocne we Lwowie

Właśnie we Lwowie można najlepiej poczuć atmosferę rodzinnego święta, którym jest Wielkanoc, ponieważ duch rodzinny wyczuwalny jest prawie wszędzie: w każdym kościele, na każdym placu czy ulicy, na których odbywają się liczne festiwale folklorystyczne, koncerty, wystawy i przedstawienia teatralne z okazji Świąt Wielkanocnych. Co roku w ramach uroczystości wielkanocnych we Lwowie odbywa się festiwal etnograficzny „Wielka Hajiwka” (hajiwka – to nazwa wielkanocnej pieśni obrzędowej na terenach Ukrainy Zachodniej)  oraz Festiwal Pisanek.

W tym roku Festiwal Pisanek we Lwowie będzie się odbywał w dniach 1-27 kwietnia. Głównym celem Festiwalu jest popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, a także dekorowanie miasta Lwowa jednym z głównych symboli Wielkanocy, którym jest pisanka. W czasie świąt miasto zamienia się w Muzeum Pisanki pod gołym niebem, w którym z różnych materiałów wykonywane są pisanki. Około 50 pisanek różnych autorów zostanie ukrytych w różnych lokalach i instytucjach w całym mieście. Wszystko to robi się w celu organizacji tzw. Polowania na pisankę. Ten, kto będzie miał szczęście i odnajdzie najwięcej pisanek otrzyma główną nagrodę w postaci złotego jajka. Na Wielkanoc wszyscy mieszkańcy Lwowa i goście miasta będą mogli obejrzeć pisanki, ponieważ zostaną one wystawione w specjalnie urządzonej Galerii na Rynku. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w miejskim Festiwalu  – wystarczy tylko zrobić własną pisankę i przekazać ją do Galerii.

Podczas Festiwalu Pisanki we Lwowie jego uczestnicy będą mogli wykonać ten klasyczny symbol Wielkanocy z czekolady, balonów, kwiatów, drewna oraz z wielu innych ciekawych i nietradycyjnych elementów i materiałów, a następnie udekorować nim ulice, lokale i instytucje Lwowa. Następnie wszystkie zrobione w ramach Festiwalu pisanki zostaną połączone w jedną wielką Wystawę Pisanek, tworząc w taki sposób nową i oryginalną „Wielkanocną trasę turystyczną pisanki”. W ramach Festiwalu zaplanowane są także warsztaty robienia pisanek. Pisanka jest małym cudem, więc każdy może spróbować zrobić go sam!

Mieszkańcy Lwowa i goście miasta będą mogli wziąć udział w grach i zabawach wielkanocnych, wśród których każdy chętny na pewno znajdzie coś dla siebie. W dniach 26.04.-18.05. na placu przed Teatrem Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej odbędzie się Jarmark Wielkanocny, na którym można będzie kupić tradycyjne produkty i ozdoby świąteczne, a także rękodzieło, miód i wyroby z wosku, artystyczne przedmioty użytkowe. Jarmark będzie również dobrą okazją do spróbowania różnych smakołyków. Organizatorzy planują zorganizować szereg ciekawych warsztatów robienia pisanek, lalek-motanek oraz innych wyrobów, będących nieodłącznym elementem kultury ukraińskiej.

28 kwietnia, a także w dniach 1-3 maja i 5-6 maja na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza wystawione będzie misterium wielkanocne w Ratuszu  – przedstawienie uliczne „Hiob”. W dniach 5-7 maja we lwowskim skansenie – Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego będzie odbywać się Festyn „Wielka Hajiwka”. Podczas festynu można będzie wziąć udział w warsztatach robienia pisanki, zostać uczestnikiem tradycyjnych zabaw wielkanocnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak na przykład : „Krzywy taniec” (taniec bez przerwy, który jego uczestnicy tańczą na centralnej alei Muzeum), konkurs „Pisanka dla ukochanego”, atrakcje „Huśtawka”, etc. Na gości festiwalu czekają także koncerty zespołów folklorystycznych i tanecznych, występy znanych wokalistów. Dla najmłodszych uczestników festiwalu zostanie urządzona tzw. polana „Bazie kotki”, na której dzieci będą mogły się bawić przez cały dzień, zapoznając się z obyczajami i obrzędami ludowymi.  „Wielka Hajiwka” – to miejsce rodzinnych spotkań, miejsce spotkań dawnych przyjaciół, gości miasta i wszystkich, którzy uważają siebie za mieszkańców Lwowa.

Atrakcyjna majówka

W dniach 1-2 maja w ramach VII Miejskiego święta „Dzień Batiara” wszyscy chętni będą mieli niepowtarzalną okazję, by zanurzyć się w atmosferę, nastrój, życie i styl „ludzi lwowskiej ulicy” zwanych batiarami. Dzięki batiarom słownictwo używane na przedmieściach Lwowa na początku XX wieku stało się podstawą do formowania specyficznej gwary lwowskiej. Z opowieści starszych ludzi wynika, że batiarzy – to dowcipni, szarmanccy i romantyczni ulicznicy.

Batiarzy są jednym z symboli Lwowa. Mimo, że prawdziwych batiarów już dawno we Lwowie nie ma, ich duch nadal jest obecny w mieście, gdyż istnieje dużo ludzi, którym się podoba ten styl życia i którzy dążą do odrodzenia tego zjawiska kultury miejskiej. Święto Batiara – to występy batiarów-muzyków, batiarskie tańce i konkursy z udziałem zespołów muzycznych, tzw. „Łabuch show”. W tych dniach na śródmieściu Lwowa można będzie spotkać stylowo ubranych batiarów w kapeluszach i kamizelkach, którzy będą żartowali, śpiewali piosenki, tańczyli, zalecali się do „kobit” i rozrabiali.

W tym roku w ramach „Dnia Batiara” we Lwowie odbędą się mistrzostwa między knajpami lwowskimi, więc wszyscy lwowianie i goście miasta będą mogli kupić na „Jarmarku batiarskich legumin” mieszczącym się na Rynku: oryginalny kufel festiwalowy i wyruszyć w tournée po knajpach. W taki sposób uczestnicy będą mogli za darmo skosztować piwo tej lub innej knajpy i zagłosować na najbardziej gościnną knajpę i najsmaczniejsze piwo. Podczas święta zostanie uruchomiona tzw. Batiarska betoniarnia, gdzie lwowscy rzeźbiarze będą tworzyli prawdziwe batiarskie rzeźby i gdzie każdy będzie mógł otrzymać na pamiątkę ramkę z gliną, w której zostaną wykonane odciski jego ręki czy stopy. Warto również pójść do Kancelarii Batiarskiej, ponieważ właśnie tutaj będzie się odbywało „wyświęcenie” na batiara i wydanie „legitymacji prawdziwego batiara”!

Uszanowanie batiarzy we Lwowie staje się już tradycją, a święto nabiera rozpędu z każdym rokiem: uczestników jest coraz więcej, a program staje się coraz bogatszy. Oprócz możliwości zapoznania się z historią batiarstwa we Lwowie, organizatorzy proponują mieszkańcom i gościom miasta zanurzyć się w świat batiarskich zabaw. Wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z prawdziwymi batiarami, zaśpiewać z nimi batiarskie piosenki, nauczyć się gwary batiarskiej oraz uczestniczyć w batiarskich zabawach i żartach. No to jak, porozrabiamy po batiarsku?!

Jazz dla wszystkich

Jednym z najbardziej oczekiwanych i niezwykłych wydarzeń kulturowych w mieście jest Ethno Jazzowy Festival „Flugery Lwowa”, który już dwunasty rok z rzędu odbędzie się we Lwowie w dniach 1-4 maja. Jak zawsze, Festiwal będzie się odbywał w samym sercu Lwowa – na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza.

Po raz pierwszy „Flugery” zabrzmiały we Lwowie w 2003 roku. Z roku na rok Festiwal zwiększa swój zasięg i włącza do programu różne wydarzenia literackie, projekty medialne, happeningi. Tradycją festiwalową stały się  „Pobudki rano/Rankowi prokydannia” z udziałem zespołu muzycznego „Mertwyj Piweń”. W 2012 roku w ramach Festiwalu zapoczątkowano jeszcze jedną tradycję „Pobudkę z Hycz Orkiestrą”.

Przez dziesięć lat istnienia „Flugerów” wzięło w nim udział około 150 zespołów artystycznych, czyli około pół tysiąca artystów. Oprócz dziedzińca Ratusza, gdzie odbywały się przeważnie występy zespołów jazzowych, inne wydarzenia kulturalne w ramach Festiwalu, jak na przykład, prezentacje multimedialne, recytacje, happeningi połączone z performancem czy prowokacje estetyczne organizowane były w kawiarni „Synia plaszka”, klubie „Lalka”, w Filharmonii, Teatrze im. M. Zańkoweckiej, w Galerii „Dzyga”, a także na ulicach nocnego Lwowa.

Przychodząc na Festiwal „Flugery Lwowa”, każdy będzie mógł zanurzyć się w wir muzyki jazzowej, posłuchać dobrze znanych wykonawców i zapoznać się z nowymi, a także przyjemnie spędzić czas i odpocząć. W tym roku oprócz tradycyjnych przedsięwzięć w ramach Festiwalu, zaplanowany jest szereg szkoleń i warsztatów dla muzyków ze Lwowa, które przeprowadzą czołowi polscy muzycy i artyści.

„Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu?” Każdego roku miasto udziela na to pytanie symbolicznej i szczerej odpowiedzi: „Tylko we Lwowie!”. Potwierdzeniem tego jest Dzień miasta, który przez wiele lat swego istnienia obrósł w liczne tradycje, wśród których są uliczne widowiska, zabawy i festiwale. W dniach 3-4 maja 2014 roku w centralnej części miasta odbędą się główne uroczystości. Z okazji Dnia miasta ulicami Lwowa przejdzie wielka świąteczna parada, której uczestnikami będą dziecięce zespoły, rycerze w zbrojach, aktorzy teatrów miejskich i teatrów amatorskich na szczudłach, orkiestry, „Cud-pociąg”, karety z jadącymi w nich aniołami, zespoły tańca ludowego, przedstawiciele organizacji młodzieżowych, sportowych, społecznych oraz mniejszości narodowych. Czy wziąć udział w paradzie? Czemu nie!!! Uroczysta parada, przebiegająca każdego roku zgodnie z tradycjami, jednoczy mieszkańców Lwowa i odwiedzających miasto gości.

Od 13 maja do 8 czerwca 2014 roku we Lwowskiej Filharmonii Obwodowej będzie się odbywał XXXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Muzycznej „Wirtuozy” . Festiwal ten ma długą historię i wypracowaną markę. Od 32 lat w ostatnie dni wiosny mieszkańcy Lwowa i goście odwiedzający miasto mają możliwość rozkoszować się obecnością na scenie mistrzów muzyki klasycznej, których koncerty odbywają się w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i na wszystkich festiwalach muzycznych świata oraz słuchać w ich wykonaniu najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej różnych form i trendów.

I jeszcze cały szereg imprez

Lwowskie Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci (16-18 maja 2014 roku),  które łączą w sobie wszystkie dziedziny sztuki – sztukę literacką, dekoracyjno-użytkową, taneczną, sztuki plastyczne, piosenki i teatr  – zapraszają wszystkich do zanurzenia się w czarującym i porywającym świecie dzieciństwa. Podczas Targów odbędzie się ok. 500 ciekawych i różnorodnych imprez przeznaczonych dla dzieci i ich rodziców. W ramach Targów tradycyjnie odbędą się: festiwal czytania dzieciom „Książkomania”, kostiumowa parada uczestników, akcja „Książka od Gwiazdy”, konkurs „Weź i czytaj!”, jarmark książek dla dzieci „Targi – dzieciom!”. W tym roku w ramach Targów zostanie przeprowadzona międzynarodowa wystawa ilustracji do książek dla dzieci,  a także po raz pierwszy odbędzie się festiwal sportowy i festiwal gier planszowych.

W maju wszyscy chętni będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w porywającym przedstawieniu, które będzie się odbywało na Rynku i którego nazwa brzmi Festiwal „Lwów – stolicą rzemiosł”. Jest to już tradycyjny lwowski festiwal rzemiosł,  z których z dawien dawna słynęło miasto. Festiwal „Lwów – stolicą rzemiosł” jest nie tylko jarmarkiem, ale także świetną okazją do zapoznania się ze znanymi mistrzami, wzięcia udziału w warsztatach i zabawach. W festiwalu biorą udział artyści-malarze, browarnicy, serowarzy, kucharze, pszczelarze, kowale, garncarze, kamieniarze, tkacze, kuśnierze, jubilerzy, hutnicy, rusznikarze, malarze i rzeźbiarze. Tradycyjnie na jarmarku można będzie kupić wyroby sztuki dekoracyjnej i użytkowej – wyroby z batiku i ze skóry, wyroby haftowane, zabawki ludowe.

Dzień kelnera (21 maja 2014 roku) – święto, które przypomina nam, że to właśnie kelnerzy są nosicielami tradycyjnej lwowskiej gościnności. W tym dniu wszyscy chętni mogą podarować ulubionemu kelnerowi czy kelnerce kwiatek. Jest to jedyny dzień w roku, gdy właściciel restauracji na jakiś czas może się zamienić w kelnera i służyć dobrym przykładem obsługi kelnerskiej. Zwykle właściciel ubiera się w strój kelnera i razem z pozostałymi kelnerami wykonuje swoją pracę. Również w tym dniu właściciele restauracji  wspólnie z władzami miasta wyrażają podziękowanie tym, którzy codziennie stwarzają świąteczną i przyjemną atmosferę w lokalach Lwowa. Należy zaznaczyć, że  święto obchodzone jest tylko we Lwowie i w tym roku odbędzie się jego czwarta edycja.

Festiwal Kultury Średniowiecznej „Lwów starożytny” będzie się odbywał w maju 2014 roku na terenie Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego we Lwowie. Jest to wielka i ciekawa kostiumowa impreza, podczas której można będzie spotkać postacie z dawnych czasów, piękne panie i odważnych rycerzy, błazna i kata, wypróbować swoich sił w łucznictwie, kupić wyroby kowalskie i garncarskie oraz poznać historię naszego pięknego miasta, uważanego za jedno z najstarszych miast na Ukrainie. Głównym wydarzeniem Festiwalu będzie turniej rycerski, który odrodził się we współczesnej Europie po długim czasie zapomnienia. Uczestnikami „Lwowa starożytnego” są przedstawiciele licznych klubów rekonstrukcji historycznej z różnych krajów świata. W ramach festiwalu zaplanowane są występy zespołów muzycznych, które będą grały muzykę średniowieczną.

Każdy, kto w maju 2014 roku zawita do Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego także będzie mógł posłuchać i obejrzeć występy chórów i zespołów śpiewaczych, odbywające się w ramach Festiwalu Chóralnego „Spiwocze Pole”, który jest odzwierciedleniem wysokiej kultury i tradycji chóralnych Lwowa. Na scenie amfiteatru w Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego oraz na innych specjalnie urządzonych na jego terenie scenach można będzie posłuchać śpiewu ponad 25 chórów ze Lwowa, obwodu lwowskiego oraz z innych zakątków Ukrainy. Hasło Festiwalu: „W jedności siła”. Potwierdzeniem tego jest wykonanie utworów napisanych specjalnie dla 500-osobowego połączonego chóru.

W maju we Lwowie odbywa się ogromna liczba festiwali i różnych wydarzeń kulturowych, jednym z nich jest Festiwal „Świat lalki”. Podczas festiwalu każdy może dowiedzieć się czym jest i jak wygląda współczesna etniczna lalka ukraińska. Główną lalką Festiwalu jest lalka-motanka, będąca amuletem, archetypem matki, dziecka, rodziny, symbolem, wypełnionym pozytywną energią. Ukraińska lalka-motanka nieco się różni od innych słowiańskich lalek, ponieważ ma ona na głowie symboliczny znak słońca, znak krzyża. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane „etno lalki” tworzone różnymi technikami i z różnych materiałów: lalki z tkaniny, robione na drutach, ceramiczne, słomiane, lalki z kukurydzy; współczesne lalki kolekcjonerskie w strojach ludowych; jaworowskie drewniane zabawki oraz wielkie lalki różnych narodowości.

Czasem aby wyjść czy uciec z domu i zamienić szarą codzienność w święto, wystarczy tylko znaleźć powód. Powodem wycieczki do pięknego Lwowa może być zwykła Wiosna, która w tym mieście staje się porą niezapomnianą – uroczystą, radosną, kolorową i inspirującą! A więc, powitajmy Wiosnę we Lwowie!