POKAZ FLORYSTYCZNY PIOTRA MARCA W SALI BALOWEJ – 29 LISTOPADA

Mistrz Marzec w pałacu

Choinka utkana z kory i płatków róży, wisząca kompozycja w kształcie wachlarza z ażurowymi  bombkami okraszona srebrną nicią czy urokliwy stroik ze storczyków otulony koronkowymi kołnierzykami. Takie misterne dzieła sztuki wyczarowuje Piotr Marzec, mistrz florysta z Zamościa. Mistrzowskie dekoracje można będzie podziwiać w Zespole Pałacowo-Parkowym Muzeum w Przeworsku.

Piotra Marca akordy świąteczne zabrzmią 29 listopada w pałacowej sali balowej. O godz. 14.30 w wykonaniu mistrza rozpocznie się tam „Bożonarodzeniowy pokaz florystyczny – sztuka układania kwiatów”. Na oczach gości powstaną oryginalne, współgrające z wnętrzami pałacowymi dekoracje świąteczne. Piotr Marzec zdradzi tajniki układania kwiatów i aranżacji przecudnych kompozycji, także dekoracji bożonarodzeniowych oraz stroików, które podkreślą magię wigilijnego stołu.

Bukiety ułożone ręką mistrza Marca zachwyciły choćby królowe polskiej sceny teatralnej m.in. Ninę Andrycz, Irenę Kwiatkowską czy Hankę Bielicką. Piotr Marzec układał kompozycje, które trafiły do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Pierwszej Damy Anny Komorowskiej. Ale też do Ireny Jarockiej, Alicji Majewskiej, Jana Machulskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Rubika.

Piotr Marzec jest rodowitym zamościaninem. Ukończył wydział politologii na UMCS w Lublinie, jednak całe swoje życie zawodowe związał z florystyką. Ukończył Pomaturalne Studium Florystyczne SITO (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa) w Warszawie oraz szereg najróżniejszych kursów i szkoleń branżowych.

Talent i zamiłowanie do florystyki sprawiły, że za swoje unikalne prace Piotr Marzec był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.  Jest laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Holland Flower w Amsterdamie. Dwukrotnie jako najlepszy florysta z Lubelszczyzny uczestniczył w 2. i 3. Międzynarodowych Mistrzostwach Florystycznych w Poznaniu. Jego kompozycje były prezentowane podczas wystaw indywidualnych i grupowych w Poznaniu, Zamościu, Łodzi, Warszawie, Lwowie (Ukraina), Przeworsku, Skierniewicach, a także w mieście Aosta (Italia).

Piotr Marzec był jedynym florystą z Polski, który uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kwiatów w mieście Timisoara w Rumunii, słynącym z uprawy kwiatów. Mistrz prowadził warsztaty z układania bukietów i kompozycji kwiatowych oraz autorski pokaz bukietów ślubnych.

Został zaproszony do grupy florystów, którzy zaaranżowali i udekorowali ołtarz podczas pobytu Jana Pawła II w Zamościu. Jest autorem dekoracji hotelu Dnistr we Lwowie, ambasady USA w Warszawie. Mistrz florysta z Zamościa jest stałym współpracownikiem Bendyktyńskiego Centrum Kultury w Tyńcu. Uczestniczy w dorocznych pokazach Lviv Fashion Week.

Uczestniczył również w opracowaniu programu nauczania Podyplomowych Studiów Florystycznych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Jest egzaminatorem z florystyki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Prowadzi zajęcia florystyczne w szkołach policealnych w Zamościu i Chełmie.

Wstęp na „Bożonarodzeniowy pokaz florystyczny – sztuka układania kwiatów” w Pałacu Lubomirskich w Przeworsku  jest bezpłatny. Podczas pokazu prowadzona będzie zbiórka do skarbonki, przeznaczona na wydawnictwo „Historia ordynacji przeworskiej”.

Dzieła mistrza Piotra Marca można będzie oglądać we wnętrzach pałacowych do końca okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Pokazowi patronuje kwartalnik „Florysta”, Portal Polskich Florystów Forum.Kwiatowe.pl oraz VHV Flowers and Greens.
Piotr Marzec zdjęcie

(Źródło: Archiwum Autora)