PRZEWORSK W STYLU RETRO – nowa wystawa czasowa

Od 20 grudnia 2022 r. czynna będzie wystawa czasowa pt. „PRZEWORSK W STYLU RETRO”. Na wystawie zaprezentowane zostały zbiory fotograficzne z kolekcji muzealnych: Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz Muzeum w Przeworsku, w tym gros fotografii podarowanych w ostatnich latach do zbiorów przez Panią Jadwigę Mirkiewicz, córkę Leona Trybalskiego. Nie zabrakło fotografii, których kopie cyfrowe do wystawy użyczyła Pani Barbara Szklarek., ukazujących miasto w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej – do lat 60. XX w. Autorem większości tych fotografii jest Julian Końcowicz, przeworszczanin urodzony w 1898 r., który od lat. 20. XX w. amatorsko zajmował się fotografią. Jego biografia wciąż czeka na opracowanie. Wśród autorów zdjęć znalazła się Eleonora księżna Lubomirska., która na kilku fotografiach z 1939 r. uwieczniła pałac w Przeworsku i jego otoczenie. Wśród starych fotografii znalazły się te, ze zbiorów przeworskiego regionalisty Pana Andrzeja Świtalskiego i zdjęcia z kolekcji Pani Krystyny Domki.

Najstarsze fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą z początku XX w., kilka zdjęć pokazuje okupacyjną rzeczywistość pierwszej i drugiej wojny światowej. Najnowsze zdjęcia pokazują miasto na przełomie lat 50. i 60. XX w., kiedy zaczęło dominować tzw. „budownictwo wysokie” (pierwsze bloki), a znikała drewniana zabudowa miasta.

Patrząc na fotografie „z tamtych lat” zobaczymy miasto, jakiego dziś już nie ma: drewniana zabudowa rynku, wozownia za ratuszem, synagoga, przedwojenna parowozownia, dom kolejowy, cukrownia, oberża przy pałacu Lubomirskich, kładka na Mleczce i figura św. Jana Nepomucena nad Mleczką, gorzelnia i oranżeria. Na wystawie odkryjemy nieznaną dziś ulicę Kolejową i drewniane krzyże na starym cmentarzu, zaglądniemy do zakładu fryzjerskiego Henryka Krzana i lokalu gastronomicznego „u Krzanki”, znanemu każdemu dorosłemu mieszkańcowi miasta i okolicy. Na wystawie nie zabraknie fotografii monumentalnych świątyń Bernardynów i Bożogrobców, stawu parafialnego i zdjęć z powodzi w roku 1924.  Dzięki fotografiom przeniesiemy się na powojenny rynek, bez „nowej” apteki i bujnej roślinności. Poczujemy specyficzną atmosferę, którą można odnaleźć dziś jedynie na starych zdjęciach i kartach pocztowych.

Wystawa prezentowana w Galerii „Magnez” czynna będzie do 31 stycznia 2023 r. (Bilet wstępu –  2 zł.)

Małgorzata Wołoszyn

Fot. 1 /Wylew Mleczki, marzec 1924 r., fot. Julian Końcowicz

Fot. 2/ Henryk Krzan w zakładzie fryzjerskim, lata 50. XX w. MP-F-7486

Fot. 3/ Nieistniejąca zabudowa przy ul. Krakowskiej, fot. J. Końcowicz, lata 50. XX w., ze zbiorów Barbary Szklarek.