SZKICE ŚRÓDZIEMNOMORSKIE: Alicji Nikiel rysunki i akwarele – NOWA WYSTAWA CZASOWA

Zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków i akwarel Alicji Nikiel „Szkice śródziemnomorskie”, w dniu 20 lutego 2021 r. w sobotę, w Galerii „Magnez”, o godz. 17.00.

ALICJA NIKIEL – plastyczka, ilustratorka, graficzka, od 2012 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Jej dotychczasowy dorobek twórczy obejmuje prace rysunkowe i graficzne, malarstwo akwarelowe, akrylowe i olejne, ilustrację oraz fotografię. Od ponad trzydziestu lat inspiracją dla jej twórczości są podróże, podczas których powstają cykle szkiców i akwarel, będących impresjami odwiedzanych miejsc, poznawanych kultur i ludzi. Swoją twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Izraelu, Grecji, Belgii, Holandii, Anglii i USA; jej prace wzbogacają również zbiory prywatne w kraju i za granicą.

Alicja Nikiel zaprasza widza do podróży w świat Orientu odległego od pocztówkowych widoków. Zacienione wąskie ulice marokańskich miasteczek, błyszczące na tle bezkresnego lazuru ściany białych cykladzkich domów, olśniewające bogactwem barw kobierce, mury jerozolimskich świątyń, a nawet ruiny, jawią się niczym palimpsest – zdejmując kolejne zasłony poznajemy świadectwo istnienia kolejnych pokoleń. Świat jakby zatrzymał się tu w miejscu, a przybyszowi nie pozostaje nic innego jak podziwiać pierwotne piękno przyrody, cieszyć się blaskiem słońca, chłodem cienia. Nerwowa, mięsista kreska znakomicie oddaje nastrój wirującego, gorejącego powietrza, a laserunkowo nakładane barwy odbijają oślepiający blask słońca. Czasami pojawiają się zatopieni w codziennych czynnościach mieszkańcy tych krain – handlarze, sąsiedzi zajęci pogawędką, ludzie spieszący na modlitwę, Żydzi odpoczywający w cieniu drzew. Z ich postaw przebija naturalność, odwieczna mądrość nakazująca poddać rytm życia rytmowi przyrody. 
Spróbujmy i my zatrzymać się na chwilę, zamknąć oczy, zobaczyć pod powiekami gwarny arabski targ, usłyszeć jego gwar, poczuć aromat przypraw, zatopić się w szumie Morza Egejskiego… 
Luba Ristujczina

Wystawa czynna do 21 marca 2021 r.