WYSTAWA WIERZEŃ DEMONOLOGICZNYCH REGIONU PRZEWORSKIEGO

Z zadowoleniem informujemy, że Muzeum w Przeworsku otrzymało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, na realizację zadania pn. „Topiec, błąd i lizibożek – wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego”.

Celem zadania jest popularyzacja dawnych wierzeń demonologicznych zanotowanych na terenie regionu oraz ich współczesne konteksty. Na podstawie źródeł etnograficznych powstanie scenografia do wystawy wykonana przez artystkę grafik oraz przez twórczynię ludową. Do tworzenia wystawy włączą się uczniowie szkół podstawowych, którzy wykonają prace plastyczne do tematu, pokazane następnie na wystawie. Działania merytoryczne, w tym efekty przeprowadzonych badań etnograficznych, zaprezentowane zostaną w publikacji książkowej towarzyszącej wystawie. Działaniami promującymi wystawę będą: lekcje muzealne oraz sesja popularnonaukowa.

DSCF1145

Na fot. cmentarz choleryczny „cholerny” w Ujeznej z 1. poł. XIX w. gdzie według dawnych wierzeń, podczas największego deszczu, największej ulewy, gromadziły się czarownice.