1 BIAŁY BUKIET Z NAROŻA CHUSTY CZEPCOWEJ

1 BIAŁY BUKIET Z NAROŻA CHUSTY CZEPCOWEJ
W Z Ó R: Bukiet złożony z 3 kwiatów, rozłożony symetrycznie w obrębie naroża białej chusty czepcowej. Wzór utworzony przez naszycie jednolitych kilku pasm łańcuszka z białej nici, ułożonych we wzór kwiatowy. Kwiat pojedynczy pośrodku, 10-płatkowy ze środkiem spiralnym, przypominającym pawie oko. Po bokach liście łopatkowato-wrębne, kolejne dwa kielichy kwiatowe po bokach przypominające irysy, ze środkami w formie pawich oczek, przy nich liście w kształcie kędziorów. W dolnej części bukietu dwa symetryczne względem osi kwiatki o płatkach złożonych z pętelek na łodygach z liśćmi równowąskimi. U podstawy wzór zakończony ozdobnym zawijasem. Wymiary wzoru: 34 cm x 40 cm.
P R Z E D M I O T: Chusta kobieca, czepcowa, oczepinowa, biała o wymiarach: 168 cm x 159 cm. Uszyta z bardzo cienkiego płótna bawełnianego, o rzadkim splocie. Ozdobę stanowi wzór tkacki: 6 pasm tkanych gęściej na każdym boku, krzyżujących się w narożach. Zdobiona w dwóch naprzeciwległych narożach haftem białym aplikacyjnym – łańcuszkiem z białej nici ułożonym, a następnie naszytym na tkaninie.
M I E J S C E: Pantalowice
D A T A: ok. 1910 r.
W y k o n a w c a: Karolina Futoma (ur. 1892 r., zm. 1969 r.)
I n f o r m a c j e: Chusta czepcowa, zakładana ceremonialnie i wiązana ozdobnie w trakcie weselnych oczepin, oznaka stanu cywilnego mężatki, element stroju ślubnego.
W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-384.

DO POBRANIA: 1 BIAŁY BUKIET CHUSTA KONTUR 1 BIAŁY BUKIET CHUSTA MONO