10 ROZETKA I Z ZAPASKI, 11 ROZETKA II Z ZAPASKI

10 ROZETKA I Z ZAPASKI

W Z Ó R: Wzór rozetowy na planie kwadratu wyeksponowany w dolnej części pasa zdobniczego zapaski kobiecej, wykonany metodą haftu krzyżykowego, czerwono-niebieskiego. Wzór rozetowy, ośrodkowy, zgeometryzowany: motyw kwiatka 4-płatkowego o płatkach trójkątnych, z czterema wiciami roślinnymi, położonymi na przemian z płatkami. Wymiary rozety: 25 mm x 25 mm.

11 ROZETKA II Z ZAPASKI

W Z Ó R: Wzór rozetowy na planie kwadratu wyeksponowany w dolnej części pasa zdobniczego zapaski kobiecej, wykonany metodą haftu krzyżykowego, czerwono-niebieskiego. Wzór rozetowy, ośrodkowy, zgeometryzowany: motyw kwiatka 4-płatkowego o kształcie płatka zbliżonym do owalu, z czterema wiciami roślinnymi, położonymi na przemian z płatkami. Wymiary rozety: 25 mm x 25 mm.

P R Z E D M I O T: Zapaska kobieca, z płótna białego, trapezowata, z troczkami. Brzegi obszyte koronką szydełkową białą. W dolnej części wyszywana w pasowe motywy roślinne zgeometryzowane. Zastosowany ścieg krzyżykowy, czerwono-niebieski. Szlak rozet składa się łącznie z 15 małych rozetek w 5 wzorach. Zapaska szyta i haftowana ręcznie.

M I E J S C E: Pantalowice

D A T A: Ok. 1910 r.

W y k o n a w c a: Karolina Futoma (ur. 1892 r., zm. 1969 r.)

I n f o r m a c j e: Zapaska stanowiła element kobiecego stroju odświętnego.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-381.

DO POBRANIA: 11 Zapaska – Rozetka I – kolor 10 Zapaska – Rozetka II – kolor