2 LILIJKA Z RAŃTUCHA

2 LILIJKA Z RAŃTUCHA
W Z Ó R: Motyw złożony z podwójnego kędziora ułożonego kolumnowo. Fragment wzoru pasowego utworzonego z 24 powtórzonych motywów lilijki (kędziora, rózgi) z dwoma odchodzącymi od osi symetrii zawijasami. Wyszyty czerwoną nicią na białym płótnie samodziałowym – rańtuchu – kobiecym nakryciu głowy i ramion. Haft czerwony bawełniany, dwustronny, płaski na płótnie białym lnianym; ściegi: atłaskowy prosty i atłaskowy skośny. Wymiary pola motywu: 30 mm x 45 mm.
P R Z E D M I O T: Rańtuch zwany zawiciem, zowiciem, obruską bądź zaodziewką. Rodzaj szerokiego szala płóciennego – nakrycie odświętne głowy i ramion mężatki. Rańtuch był zwieńczeniem stroju kobiecego: po nałożeniu chamełki, czepka i obłożeniu głowy zatyczką, tj. Wąskim płóciennym haftowanym otokiem, nakładano rańtuch na głowę i ramiona. Węższe boki rańtucha spływały z przodu, sięgając do wysokości kolan. Motyw haftowany pasowy utworzony z czerwonych lilijek znajdował się nad głową, stanowił wzmocnienie tej części odzieży. Ozdobę rańtucha stanowią również brzegi węższe, tkane czerwoną nicią tworząc szlaczki mniejszych i większych kwadracików oraz pokryte haftowanym krótszym pasem lilijek. Brzegi dodatkowo wykończone – obdziergane czerwoną nicią. Wymiary rańtucha: 80 cm x 252 cm.
M I E J S C E: Okolice Przeworska
D A T A: XIX w.
W y k o n a w c a: Nieznany
I n f o r m a c j e: Rańtuch zdobiony wyszyciem w kolorze czerwonym noszony był przez młode mężatki, nie posiadające jeszcze potomstwa. Wychodzące z mody rańtuchy, kobiety przekazywały do kościołów, gdzie używane były jako obrusy ołtarzowe. Opisywany rańtuch służył jako obrus na ołtarzu bocznym w Kościele OO. Bernardynów w Przeworsku, skąd przekazany został do Muzeum.
W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-593.

DO POBRANIA:2

Lilijka z rantucha black2 Lilijka z rantucha kontur2 Lilijka z rantucha red2 Lilijka z rantucha white