23 KLAPA KIESZENI Z BURNUSA
W Z Ó R: Ornament okuciowy symetryczny – przeszycie (stębnowanie) na klapie kieszeni płaszcza męskiego – burnusa. Wzór wykonany nićmi popielatymi, ściegiem nicianym – linią falistą i stębnówką. Zajmuje obie prostokątne klapy kieszeni z przodu płaszcza. Wzór w kształcie jednolitego konturowego symetrycznego ornamentu geometryzowanego, z formami rombowymi pośrodku, w stylu okucia. Wymiary pola wzoru: 8 cm x 15 cm.
P R Z E D M I O T: Płaszcz męski długi, tzw. burnus. Uszyty z sukna granatowego, na wzór płaszcza wojskowego. Zapięcie dwurzędowe na guziki. Kołnierz prosty, o zaokrąglonych krawędziach. Płaszcz zdobiony stębnowaniem na brzegach mankietów, wzdłuż zapięć, na klapach kieszeni oraz z tyłu na spinającym kontrafałdę płaszcza dwuczęściowym dragonie zapinanym na guziki. Burnus zakupiony został do zbiorów muzeum w komplecie: ze spodniami, kamizelą – tzw. duszlakiem i czapką barankową.
M I E J S C E: Gorliczyna
D A T A: Koniec XIX w.
W y k o n a w c a: Nieznany
I n f o r m a c j e: Okrycie męskie wierzchnie, odświętne, noszone w chłodniejszych okresach roku w zestawie z czapką barankową lub kapeluszem filcowym, również jako element stroju ślubnego.
W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-37.
DO POBRANIA: 23 Klapa kieszeni kolor 23 Klapa kieszeni mono