„Kresowe pieśni sanktuaryjne” – premiera książki Szymona Wilka

„Kresowe pieśni sanktuaryjne. Edycja źródłowa tekstów w języku polskim z lat 1645-1939” to nowa publikacja historyka Szymona Wilka, której premiera odbyła się 20 listopada w sali balowej Pałacu Lubomirskich. Licząca 662 strony pozycja zawiera 216 tekstów utworów, poddanych opracowaniu edytorskiemu i opatrzonych bogatym komentarzem. Pieśni pochodzą z 97 źródeł, a dotyczą wizerunków i relikwii czczonych w 79 ośrodkach pątniczych trzech obrządków: łacińskiego, unickiego i ormiańskiego, zlokalizowanych na obszarze wschodnich diecezji Rzeczypospolitej. Publikacja powstała w ramach grantu Uniwersytetu Rzeszowskiego, a wydana została przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu.

Podczas premiery swoją obecnością zaszczycili nas: Bogusław Urban – Starosta Przeworski, Agnieszka Bukowa-Jedynak – przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego oraz Rady Muzeum, Mieczysław Żuk – Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego, dr Leszek Kisiel – Burmistrz Miasta Przeworska, Wojciech Superson – Zastępca Burmistrza Miasta Przeworska, Agnieszka Zakrzewska – Sekretarz Miasta Przeworska. Wydarzenie zgromadziło także przedstawicieli duchowieństwa, wśród których znaleźli się: o. Hadrian Kamas – Sekretarz Prowincji OO. Bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej, o. Alojzy Garbarz – Rzecznik Prowincji, o. Erwin Ceklarz – gwardian konwentu OO. Bernardynów w Przeworsku, ks. prał. Wojciech Pac – Dziekan dekanatu Kańczuga i Scholastyk Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej, bernardyni z Rzeszowa i Przeworska oraz księża rodacy. Obecni byli również wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. dr hab. Zdzisław Budzyński, prof. Beata Lorens i ks. prof. Sławomir Zabraniak, a także rodzina i przyjaciele autora. Wszystkim Gościom dziękujemy serdecznie za przybycie!

Pozycja będzie dostępna w bibliotekach na terenie miasta Przeworska oraz bibliotekach naukowych na obszarze Polski.

Szymon Wilk