Lubomirscy i najsłynniejsze malarki świata – Elisabeth Vigée-Lebrun – wystawa w Pałacu Lubomirskich

„Lubomirscy i najsłynniejsze malarki świata – Elisabeth Vigée-Lebrun” – wystawa otwarta w sali balowej Pałacu Lubomirskich w  Noc Muzeów 18 maja br., czynna będzie do końca kwietnia 2025 r.

Prezentowane dzieła tj. 6 obrazów i 1 sztych, zostały wypożyczone z Fundacji Książąt Lubomirskich, dzięki uprzejmości Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Związane są z żyjącą na przełomie XVIII i XIX w. wybitną francuską malarką, portrecistką Elisabeth Vigée-Lebrun. Wśród nich można podziwiać: dwa portrety artystki, portret Charles-Maurice’a de Talleyrand-Périgorda autorstwa Jean-Baptiste-Pierre Le Bruna – męża artystki, XIX-wieczną kopię wizerunku Marii Antoniny, obraz przedstawiający cesarzową Józefinę wraz z synem, prawdopodobnie autorstwa Elisabeth Vigée-Lebrun, niewielką kopię obrazu „Książę Henryk Lubomirski jako Geniusz Sławy” oraz sztych na podstawie obrazu Elisabeth – szkoła Bartholomeusa van der Helsta, z 1793 r. przedstawiający również Henryka Lubomirskiego.

W ciągu swego długiego życia (1755-1842) namalowała około 660 portretów i 200 pejzaży. Jej obrazy cechuje miękkość, subtelność, uwodzicielski czar, piękno, czułość i wdzięk. Zaś swój sukces zawdzięczała talentowi, pracowitości i determinacji.

Obrazy pozostaną w przeworskim pałacu do końca kwietnia przyszłego roku.

Wstęp w cenie biletu zwiedzania  Pałacu Lubomirskich.

ZAPRASZAMY!

Edyta Bieniasz