ZADANIE MINISTERIALNE: „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek – obrzędowość wiosenna regionu przeworskiego”

ministerstwo kultury

Od początku Wielkiego Postu 2022, Muzeum w Przeworsku realizuje zadanie ministerialne pn. „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek – obrzędowość wiosenna regionu przeworskiego”, w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Organizatora Powiat Przeworski.  Zadanie polega na dokumentacji i archiwizacji obrzędowości wiosennej, zwyczajów praktykowanych w okresie Wielkiego Postu, Wielkanocy do Zielonych Świątek na terenie regionu przeworskiego. W pierwszym roku zadania zgromadzone zostaną materiały historyczne oraz przekazy ustne, wyniki ankiety i dokumentacja fotograficzna, filmowa, muzyczna. Wszystkie materiały zostaną zarchiwizowane i skatalogowane w archiwum naukowym Muzeum. Obecnie trwa dokumentacja terenowa – fotograficzna i filmowa w wybranych miejscowościach, którą wykonuje 6 fotografów  – dokumentalistów oraz kamerzysta.

Fotografie dokumentujące nabożeństwa majowe w Urzejowicach i w Niżatycach – autorstwa Jolanty Mazurkiewicz i Katarzyny Szarek: