SKRZYDŁA NAD PRZEWORSKIEM… I NIE TYLKO – prelekcja prof. Andrzeja Olejki

SKRZYDŁA NAD PRZEWORSKIEM… I NIE TYLKO. WOKÓŁ LOTNICZYCH LEGEND DRUGIEJ RZECZYPOSPOLITEJ
Zapraszamy Państwa na prelekcję prof. Andrzeja Olejki w dniu 26 maja (czwartek) o godz. 17.00 w sali balowej Pałacu Lubomirskich.
W bieżącym roku mija 90. rocznica śmierci dwójki legendarnych lotników polskich, znanego duetu, który tworzyli por. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura. W 1932 r. Ich wyczyny lotnicze rozsławiły polskie lotnictwo na świecie. W tym szczególnym roku warto przypomnieć szerszemu gronu kim byli owi lotnicy, na czym latali i skąd wzięła się ich sława.
Rodem z Przeworska jest z owej epoki płk pil. Tadeusz Rolski, zaś wokół miasta lotnicze epizody związane są z lotniskiem w Chałupkach. Łącząc te wszystkie elementy otrzymujemy zwarty obraz z skrzydłami w tle…
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w prelekcji.
Andrzej Artur OLEJKO (ur. 6 kwietnia 1963 r. w Brzozowie) – polski historyk, doktor habilitowany prof. URz, specjalizujący się w historii wojskowości, problematyce lotniczej i okresie Wielkiej Wojny w Karpatach.
W latach 1982–1987 studiował na kierunku historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1996 r. na podstawie rozprawy „Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej 1919–1939” uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1988 r. został nauczycielem historii w Liceum Medycznym w Sanoku, a w 1990 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Sanoku. Od 2002 r. jako adiunkt w Zakładzie Historii Najnowszej rozpoczął pracę w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w latach 2003–2007 jako pracownik naukowy znajdował się w gronie wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. W 2005 r. został samodzielnym pracownikiem naukowym po obronie w ramach kolokwium habilitacyjnego opracowania Działania lotnicze w pasie karpackim w latach 1914–1947, uzyskując tytuł doktora habilitowanego, zaś w rok później otrzymał tytuł prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2007 r. jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Na falach Radio „Bieszczady” przez okres 10 lat do 2008 r. zajmował się propagowaniem historii wojskowości, zaś od 2009 r. prowadzi wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach Polskiego Radia Rzeszów cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się cyklicznie od 2007 r. w TVP Rzeszów. Jest członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz przewodniczącym Rady Naukowej Muzeum 303. Autor i współautor, redaktor i współredaktor wielu pozycji książkowych, pasjonat podróży, gór i narciarstwa.