5 ROZETKI Z KOŁNIERZYKA

5 ROZETKI Z KOŁNIERZYKA

W Z Ó R: Para bliźniaczych wzorów rozetowych, z których każdy na planie kwadratu, wyeksponowanych wokół brzegu kołnierzyka kobiecego. Wykonane metodą haftu krzyżykowego, czerwono-niebieskiego. Wzory rozetowe, ośrodkowe, zgeometryzowane: motyw kwiatka 8-płatkowego o kształcie zbliżonym do rombu. Płatki w kolorach czerwonym i niebieskim położone na przemian. Wymiary rozety: 15 mm x 15 mm.

P R Z E D M I O T: Kołnierzyk o kształcie ¾ okręgu, z płótna białego podwójnego, o szerokości 8 cm. Brzegi kołnierzyka obszyte tasiemką białą zygzakowatą. Zewnętrzny brzeg kołnierzyka dekorowany haftem czerwono-niebieskim; ścieg krzyżykowy. Szlak zdobniczy tworzy 37 rozet o jednakowym kształcie, położonych na przemian: rozetka ze środkiem z czterech czerwonych płatków i bocznymi płatkami niebieskimi oraz rozetka ze środkiem z czterech niebieskich płatków i bocznymi płatkami czerwonymi. Kołnierzyk szyty i haftowany ręcznie.

M I E J S C E: Pantalowice

D A T A: Ok. 1910 r.

W Y K O N A W C A: Karolina Futoma (ur. 1892 r., zm. 1969 r.)

I n f o r m a c j e: Kołnierzyk stanowił element kobiecego stroju odświętnego, przyszywany na czas noszenia do oszewki katanki – okrycia wierzchniego w rodzaju bluzki, żakietu.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-388.

DO POBRANIA:

5 Rozetki z kołnierzyka – red and blue