6 STORCZYK Z PRZYRAMKA

6 STORCZYK Z PRZYRAMKA

W Z Ó R: Wzór kwiatowy z przyramka koszuli kobiecej. Wykonany metodą haftu, ściegi: płaski, łańcuszek i maczek, nici bordowo-niebieskie. Wzór konturowy złożony z trzech gałązek kwiatowych. Pośrodku rozwinięty kielich z widocznymi pręcikami i skręconymi wiciami, po bokach dwa kielichy nierozkwitnięte z listkami nieparzystozłożonymi, na łodygach kwiatów skręcone wici. Podstawę – linię dla trzech gałązek stanowi szlaczek złożony z 9 krótkich form spiralnych skierowanych w lewo. Wymiary pola wzoru: 7,5 cm x 15,5 cm.

P R Z E D M I O T: Koszula kobieca z płótna cienkiego białego, zdobiona ręcznym haftem bordowo-niebieskim; do wyszycia zastosowano ściegi: płaski, łańcuszkowy i maczek. Kołnierz okrągły, mankiety, długie rękawy i przyramki zdobione bogatym haftem roślinnym i geometryzowanym bordowo-granatowym. Koszula z pazuchą, zapinana na jeden guzik pod szyją.

M I E J S C E: Okolice Przeworska

D A T A: XIX/ XX w.

W y k o n a w c a: Nieznany

I n f o r m a c j e: Koszula stanowiła element kobiecego stroju odświętnego, noszona w zestawie z gorsetem, spod którego widoczne były pola zdobnicze koszuli: wzory na przyramkach, wzory na rękawach i mankietach, kreza – pokryty haftem okrągły kołnierz.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-76.

DO POBRANIA: 6 Storczyk z przyramka – kolor 6 Storczyk z przyramka black