PLENER ZAKOŃCZONY!

W parku przy Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy 23 i 24 kwietnia odbyły się zapowiadane wcześniej imprezy plenerowe: warsztaty graficzne z monotypii rysunkowej i plener malarski.  W pierwszy dzień opiekę artystyczną nad dziećmi z przeworskich szkół sprawowały:
dr Magdalena Uchman i mgr Kamila Bednarska z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, natomiast w drugim dniu – plener malarski poprowadził dr hab. Marek Olszyński profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego przy pomocy studentów – wolontariuszy z Wydziału Sztuki  Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zamawialiśmy pogodę słoneczną! Ale tylko częściowo nasze pragnienia się spełniły. Sobota była ciepła i słoneczna, więc materiały rozłożyliśmy na parkowym trawniku. Po krótkiej prelekcji, odbyły się zajęcia praktyczne. Powstały ciekawe szkice z natury, które posłużyły młodym uczestnikom  do wykonania interesujących monotypii w pracowni (technika mało znana, ale dająca wyśmienite efekty!). Dzień twórczej pracy zakończyliśmy ogniskiem integracyjnym.

A B D E F G I J K L Ł M N O P R S T U W

Niedzielna aura sprawiła nam psikusa! Było zimno, padał deszcz. Decyzją prowadzącego dr Marka Olszyńskiego, plener został przeniesiony na teren dawnych ogrodów pałacowych do szklarni zwanej „figarnią”, gdzie po krótkiej prelekcji,  uczestnicy malowali przy sztalugach obrazy z wyobraźni , mieszali kolory na paletach. Studenci z Wydziały Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego udzielali uczestnikom rzeczowych instrukcji, chwalili efekty. Mimo iż aura nie dopisała, podczas warsztatów nie było  miejsca na nudę i marnotrawienie czasu. Gorąca kiełbasa podana na zakończenie pleneru malarskiego,  dopełniła dwudniowych atrakcji przygotowanych dla plenerowiczów.

Muzeum w Przeworsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum składa specjalne podziękowanie  dr hab. Markowi Olszyńskiemu za zaangażowanie w przygotowanie pleneru, pedagogom i studentom z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego za profesjonalną korektę i życzliwość dla jeszcze niedoskonałego warsztatu uczestników. Podziękowanie należy się również  nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Przeworsku, które poświęciły w dniu wolnym od pracy czas dla swoich uczniów.

Prace poplenerowe dzieci można będzie zobaczyć na wystawie z okazji XX Przeglądu Twórczości Plastycznej uczniów przeworskich szkół podstawowych oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku w miesiącu maju 2016.
Halina Superson