„Powroty” – malarstwo Tadeusza Bruda – nowa wystawa czasowa w Galerii „Magnez”

Muzeum w Przeworsku zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Bruda pt. „Powroty”, w dniu 5 lutego 2022 r. o godz. 17.00 w Galerii „Magnez”.

Wystawa czynna będzie do 10. kwietnia 2022 r.

ZAPRASZAMY!

TADEUSZ  BRUD urodził się w Przeworsku 4 listopada 1955 roku. Obecnie mieszka w Rzeszowie. Tutaj ukończył szkołę zawodową i przez kilkadziesiąt lat pracował w zawodzie odlewnika WSK Rzeszów i w Zakładzie Metalurgicznym. Pasję i talent do malarstwa, ujawnił dopiero po przejściu na emeryturę, chociaż w rodzinie Brudów talenty artystyczne znane były od dawna. Jego starszy brat Jan, ukończył ASP w Krakowie będąc uczniem Jerzego Nowosielskiego. Również bliskie kuzynostwo artysty, także profesjonalnie zajmuje się sztuką i działalnością artystyczną.
Otoczony atmosferą ducha artystycznego przez całe swe dorosłe życie, Tadeusz Brud ujawnia także swoje indywidualne, oryginalne oblicze w malarstwie. Świadectwem tego, była ważna wystawa, która pod tytułem PORTRETY, skrywała niezwykłe i na swój sposób odkrywcze spojrzenie na jeden z najstarszych motywów artystycznej i jednocześnie użytkowej figury, jaką jest bez wątpienia postać stracha polnego. Tadeusz Brud przekazał mu swoją osobistą, magiczną wręcz interpretacje i co najważniejsze, nadał strachowi polnemu najwyższą z możliwych jakość artystyczną, malarską, a przy okazji filozoficzną, etnograficzną i edukacyjną.

Od kilku lat tworzy, bierze udział w wystawach, zdobywa nagrody. Praca pn. „Laszka” [trzeci wizerunek w tym wpisie]  dostała nagrodę Grand Prix podczas XIV Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego organizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w 2019 roku. W 2021 r. Tadeusz Brud w czasie  XV Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego organizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, zajął  drugie miejsce za pracę pt. ,,Niepokój”.