WZORNIK HAFTÓW PRZEWORSKICH

Od 28 kwietnia 2024 r. w Galerii „Magnez” czynna będzie wystawa czasowa pt. WZORNIK HAFTÓW PRZEWORSKICH, przygotowana w ramach zadania dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury – program EtnoPolska. Edycja 2024. Na wystawie zaprezentujemy: ŹRÓDŁA – przeworskie stroje ludowe odświętne zdobione haftem białym, czerwono-niebieskim, jedwabnym kolorowym i koralikowym  oraz, po raz pierwszy, koloryzowane zdjęcia archiwalne – portrety kobiet w strojach odświętnych z okolic Przeworska, Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Przeworsku, Biblioteki Publicznej Gminy Gać oraz ze zbiorów prywatnych Edyty Chomentowskiej i Renaty Starczewskiej. Ze strojów wybranych zostało 17 przykładów motywów zdobniczych hafciarskich, które znajdą się w teczce – wzorniku. INSPIRACJE, czyli współczesne prace hafciarskie z motywami wzorów przeworskich, autorstwa: Mistrza Haftu  Bartłomieja Jankiewicza, Koła Hafciarskiego „Kotulanki na rzeszowską nitkę” przy Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Finisaż – uroczyste zakończenie wystawy: 2 czerwca 2024 r. /niedziela/godz. 18.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy!