21 BUKIECIK Z GORSETU ŚLUBNEGO

21 BUKIECIK Z GORSETU ŚLUBNEGO

W Z Ó R: Wzór kolorowy wyszywany nićmi jedwabnymi, na tle białym atłasowym, z tyłu gorsetu krakowskiego. Bukiecik złożony z: rozchylonego kielichu kwiatu żółtej lilii z odsłoniętymi pręcikami, gałązki drobnych kwiatków o różowych płatkach (goździk polny?) oraz kwiatów – serduszek okazałych. Pręciki i środki kwiatów zaznaczone koralikami krystalicznymi białymi, wici roślinne utworzone z linii naszytych cekinów. Wymiary pola wzoru: 9 cm x 19 cm.

P R Z E D M I O T: Gorset ślubny tzw. krakowski, z tackami, uszyty z białego atłasu, podszyty białą bawełnianą podszewką. Haftowany ściegiem atłaskowym nićmi jedwabnymi w kolorach: jasnozielonym, błękitnym, różowym, żółtym, koralowym, krystalicznymi koralikami różowymi i białymi, opalizującymi koralikami pomarańczowymi oraz cekinami srebrzystymi, we wzory roślinno-kwiatowe na całej powierzchni gorsetu, położone symetrycznie. Zdobiony ząbkami trójkątnymi z białego atłasu przy wykrojach karczku i wokół ramion. Zapinany na haftki.

M I E J S C E: Gorliczyna

D A T A: Pocz. XX w.

W y k o n a w c a: Nieznany

I n f o r m a c j e: Gorset należał do Zofii Wiśniowskiej z Gorliczyny. Gorset mógł być elementem stroju ślubnego panny młodej lub druhny (drużki) weselnej.

W ł a ś c i c i e l: Muzeum w Przeworsku, MP-ET-135.

DO POBRANIA: 21 Bukiecik z gorsetu slubnego mono 21 Bukiecik z gorsetu ślubnego kolor 21 Bukiecik z gorsetu ślubnego kontur